Polecamy

Aktówka dla prawdziwego mężczyzny

Plecak, torba na ramię czy aktówka? Wybieramy uniwersalną męską...

Skórzane paski

Lekcja męskiego stylu: jak dobrać pasek do spodni

Pasek to drobny dodatek, który będzie demaskował niewiedzę jaka dotyczy komponowania strojów. Wystarczy tylko jedno spojrzenie, by wiedzieć kto zna się na modzie i kto ma poczucie stylu. Wbrew powszechnym przekonaniom, pasek nie służy tylko do utrzymania spodni we właściwym miejscu. Jest to taki dodatek, który może działać cuda, jeśli chodzi o przygotowanie udanej stylizacji.

W poradniku znajdziecie wskazówki, dzięki którym uniknąć można modowego faux – pas.

Stylizacja oficjalna – jak dobrać pasek do garnituru?

O ile w kobiecym outficie zadanie paska będzie polegać głównie na podkreśleniu talii, w męskiej garderobie pełni funkcję praktyczną albo estetyczną. Strój formalny wymagać będzie przestrzegania kilku zasad. I tu z paskiem nie będzie żartów. Podstawa to kolor, który będzie trzeba wybrać pod kątem koloru butów i aktówki. Obowiązuje tutaj zasada, że pasek do spodni trzeba będzie mieć z tego samego materiału co buty a także w odpowiednim odcieniu. Kluczem do dobrego wyglądu będzie posiadanie dwóch egzemplarzy brązowego i czarnego. Pierwszy zestawiaj z obuwiem w kolorze wiśni i wspomnianych brązów natomiast drugi z czernią. Wybór butów także nie może być dziełem przypadku. Również w strojach formalnych mamy określony dress code. Najczęściej wybiera się czarne oxfordy zaś derby sprawdzać się będą do półformalnej stylizacji.

Pasek, który będzie zakładany do garnituru musi mieć dyskretną klamrę. Dyskretną a więc taką wykonaną z matowego metalu w kolorze srebra. Koneserzy mody męskiej uważają, że nieco bardziej ekstrawagancko będzie sięgnąć po mosiądz. Z kolorem klamry musi również harmonizować biżuteria. Trzeba jednak pamiętać, ze jedynymi dozwolonymi dodatkami w stylizacji formalnej będą spinki do mankietów a także zegarek. W żadnym wypadku nie można zakładać podróbek czy elektronicznych zegarków. Stawiać należy zawsze na odpowiedni balans pomiędzy dodatkami i kolorami. Kierujemy się zasadą, że koniecznie zawsze trzeba dobrze wyglądać.

Dopasowany pasek do spodni

Pasek do nieformalnych stylizacji

Pasek, który będzie zakładany do garnituru musi mieć dyskretna klamrę. W mniej formalnym ubiorze trzeba będzie stawiać na tonowanie akcesoriów. I w takim przypadku kolor paska musi również pasować do koloru butów. Jeśli ktoś chętnie stawia na eksperymenty jasne czy jaskrawe i nasycone kolory do tego będzie trzeba stawiać na gładkie tkaniny, koszule spodnie czy polówki. Jeśli uda ci się dobrać odcień do paska zegarka lub bransoletki do paska spodni to sukces będzie murowany. W stylizacji casualowej panować będzie spora dowolność a także luz. Im mniej formalna okazja tym większe będzie przyzwolenie na różnorakie wzory, kolory czy klamry.

Paski parciane będą dodatkiem do jeansów, sztruksów, lnianych spodni. Nieco rustykalny wygląd plecionki będzie pasował do spodni casualowych i marynarki sportowe. Paski wykonane z zamszu poleca się do spodni chino. W przypadku fasonów utrzymywanych w modnej bieli lepiej będzie całkowicie rezygnować z paska, który niepotrzebnie zaburzy proporcje sylwetki i będzie odbierać lekkość stylizacji. Wyjątek to krój elegancki stroju, do którego można postawić na plecioną skórę w odcieniu brązowym. Koniecznie do tego oczywiście buty w odpowiednim kolorze.

Sportowy luz i wybór odpowiedniego paska

W stylizacjach sportowych w połączeniu z bluzami dresowymi czy szortami najlepsze rozwiązania to oczywiście paski parciane. Pojawia się również pytanie czy powinien być dobrany do koloru butów. Ogólna zasada mówi, że tak powinno być jednak projektanci zachęcają również do stosowania nieco kontrastowych rozwiązań. Gdy wybieramy stonowane kolory ubrań akcentem może być jakieś nieco bardziej ekstremalnie wyglądające buty.

Zobacz

5 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed...

Jak wybrać odpowiedni pasek do spodni, jak można go dopasować do garnituru czy casualowej...